ocet-spirytusowy

OCET – Zdrowsza i TANIA Alternatywa Dla Środków Czystości Oraz Dla Środków Piorących

Większość Polaków raczej kojarzy ocet jako dodatek np. do gotowanych potraw, wielu używa go również np. do zakrapiania mięsnej galarety, która wtedy o wiele lepiej smakuje, natomiast ten produkt spożywczy ma ogromne zastosowanie, o którym wielu ludzi nie wie. Ocet 10% może zaoszczędzić nam sporo pieniędzy, a przede wszystkim przyczyni się do tego, że będziemy zdrowsi i nie będziemy tak mocno zanieczyszczać środowiska…

Ocet – przydatny nie tylko w kuchni…

Ludzie, którzy mają trochę wiedzy – wykorzystują ocet na wiele sposobów. Standardowo jako dodatek do potraw, …ale też jako środek czystości  – ma przykład na bazie octu można w bardzo łatwy sposób zrobić płyn do mycia okien/szyb (przepis podamy w kolejnym artykule). Ten płyn dość, że jest bardzo tani do zrobienia, to świetnie czyści powierzchnie i nie trujemy siebie tak, jak przy wdychaniu w 100% chemicznych płynów do okien. 

Kolejnym sposobem wykorzystania octu jest oczyszczanie przy jego użyciu różnych elementów z kamienia (z kamiennego osadu). Jeśli macie Państwo twardą wodę, to w czajniku szybko powstaje kamień, osadza się on również na bateriach łazienkowych i na kuchennej, więc świetnie sprawdza się tutaj ocet w nierozcieńczonej formie. Wystarczy zamoczyć szmatkę w occie i zawinąć nią baterię (np. łazienkową) na kilka godzin – tam gdzie będzie mniej kamienia, to zostanie on rozpuszczony, a grubsze warstwy osadu z kamienia popękają i później bardzo łatwo przy użyciu szmatki, będzie można oczyścić baterię z tego osadu. W czajniku wystarczy zagotować ocet i gotować na małym ogniu przez pewien czas – osad z kamienia ładnie rozpuści się…

Niektórzy ludzie wykorzystują ocet również w przypadku prania ubrań – zastępując wszelkie sztuczne płyny do płukania ubrań, właśnie octem. Czyli do komory w pralce, gdzie wlewa się płyn do płukania, zawsze wlewają ocet. Ta substancja powoduje, że z ubrań znikają brzydkie zapachy, a poza tym również dla pralki ocet jest korzystny, bo działa na osad z kamienia, który pojawia się na grzałce itd. To jest oczywiście tylko część możliwości wykorzystania octu.

ocet-butelki

Wyrzuć szkodliwe proszki do prania, a kup ocet

Okazuje się, że ocet można wykorzystać nie tylko do płukania tkanin/ubrań, ale można nim zastąpić te wszystkie, szkodliwe dla nas proszki i płyny do prania ubrań. 

  • ocet usuwa plamy z ubrań
    Ten płyn jest wstanie zlikwidować większość plam (nawet tych trudnych do usunięcia). Wystarczy spryskać plamę na ubraniu octem i zostawić na ok. 15 minut. Po tym czasie wrzuca się ubranie do przygotowanej mieszaniny składającej się z octu i ciepłej wody (w stosunku 1:2) i moczy/pierze ubranie. Po wykonaniu tej czynności, po plamach nie powinno być śladu.
  • ocet ma działanie wybielające
    Pranie białych ubrań (i/lub np. firanek) to również dobry pomysł, ponieważ ocet wybieli je. Można dodać np. 1.5 szklanki octu do prania w pralce, gdzie używany jest inny środek piorący (w tym przypadku ocet posłuży jako dodatek).  Dobrze sprawdzi się również w przypadku moczenia białych ubrań/prania ręcznego – tutaj wystarczy zrobić mieszaninę octu oraz ciepłej wody (w stosunku 1:4) i w takim roztworze, bardzo dobrze np. usuwa się plamy, które powstają na ubraniu pod pachami. Na koniec trzeba przepłukać ubranie w czystej wodzie i to wszystko.
  • ocet likwiduje brzydkie zapachy, zmiękcza tkaniny i utrwala kolory ubrań na dłużej
    W zasadzie jest to świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o pranie ubrań, bo rzeczywiście nieprzyjemne zapachy znikają, tkaniny stają się miękkie (np. ręczniki), a kolory ubrań nie spłukują się tak mocno – w tych wszystkich przypadkach, wystarczy dodać 1 szklankę octu do prania wstępnego (bez względu na to, czy używasz chemicznego proszku do prania, czy też innego, naturalnego „środka” do prania – np. orzechów piorących).

Ocet ma mnóstwo zastosowań, a jego największymi zaletami jest to, że jest on tani w porównaniu z większością środków na rynku i przede wszystkim jest zdrowszy dla nas i środowiska. Chociaż warto też zwrócić uwagę na to, że „ocet octowi też jest nie równy” – producenci (zwłaszcza ci produkujący ocet na masową skalę) podobno też „kombinują” (tak jak w przypadku większości produktów) i ocet wcale nie musi być tak korzystny/zdrowy dla nas, jak się nam może wydawać… więc może warto byłoby się nauczyć robić samodzielnie ten płyn, do własnego użytku.

1 thought on “OCET – Zdrowsza i TANIA Alternatywa Dla Środków Czystości Oraz Dla Środków Piorących”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry