Większość Polaków raczej kojarzy ocet jako dodatek np. do gotowanych potraw, wielu używa go również np. do zakrapiania mięsnej galarety, która wtedy o wiele lepiej smakuje, natomiast ten produkt spożywczy ma ogromne zastosowanie, o którym wielu ludzi nie wie. Ocet 10% może zaoszczędzić nam sporo pieniędzy, a przede wszystkim przyczyni się do tego, że będziemy zdrowsi i nie będziemy tak mocno zanieczyszczać środowiska…
Ocet – przydatny nie tylko w kuchni…
Ludzie, którzy mają trochę wiedzy – wykorzystują ocet na wiele sposobów. Standardowo jako dodatek do potraw, …ale też jako środek czystości – ma przykład na bazie octu można w bardzo łatwy sposób zrobić płyn do mycia okien/szyb (przepis podamy w kolejnym artykule). Ten płyn dość, że jest bardzo tani do zrobienia, to świetnie czyści powierzchnie i nie trujemy siebie tak, jak przy wdychaniu w 100% chemicznych płynów do okien.
Kolejnym sposobem wykorzystania octu jest oczyszczanie przy jego użyciu różnych elementów z kamienia (z kamiennego osadu). Jeśli macie Państwo twardą wodę, to w czajniku szybko powstaje kamień, osadza się on również na bateriach łazienkowych i na kuchennej, więc świetnie sprawdza się tutaj ocet w nierozcieńczonej formie. Wystarczy zamoczyć szmatkę w occie i zawinąć nią baterię (np. łazienkową) na kilka godzin – tam gdzie będzie mniej kamienia, to zostanie on rozpuszczony, a grubsze warstwy osadu z kamienia popękają i później bardzo łatwo przy użyciu szmatki, będzie można oczyścić baterię z tego osadu. W czajniku wystarczy zagotować ocet i gotować na małym ogniu przez pewien czas – osad z kamienia ładnie rozpuści się…
Niektórzy ludzie wykorzystują ocet również w przypadku prania ubrań – zastępując wszelkie sztuczne płyny do płukania ubrań, właśnie octem. Czyli do komory w pralce, gdzie wlewa się płyn do płukania, zawsze wlewają ocet. Ta substancja powoduje, że z ubrań znikają brzydkie zapachy, a poza tym również dla pralki ocet jest korzystny, bo działa na osad z kamienia, który pojawia się na grzałce itd. To jest oczywiście tylko część możliwości wykorzystania octu.
Wyrzuć szkodliwe proszki do prania, a kup ocet…
Okazuje się, że ocet można wykorzystać nie tylko do płukania tkanin/ubrań, ale można nim zastąpić te wszystkie, szkodliwe dla nas proszki i płyny do prania ubrań.
- ocet usuwa plamy z ubrań
Ten płyn jest wstanie zlikwidować większość plam (nawet tych trudnych do usunięcia). Wystarczy spryskać plamę na ubraniu octem i zostawić na ok. 15 minut. Po tym czasie wrzuca się ubranie do przygotowanej mieszaniny składającej się z octu i ciepłej wody (w stosunku 1:2) i moczy/pierze ubranie. Po wykonaniu tej czynności, po plamach nie powinno być śladu. - ocet ma działanie wybielające
Pranie białych ubrań (i/lub np. firanek) to również dobry pomysł, ponieważ ocet wybieli je. Można dodać np. 1.5 szklanki octu do prania w pralce, gdzie używany jest inny środek piorący (w tym przypadku ocet posłuży jako dodatek). Dobrze sprawdzi się również w przypadku moczenia białych ubrań/prania ręcznego – tutaj wystarczy zrobić mieszaninę octu oraz ciepłej wody (w stosunku 1:4) i w takim roztworze, bardzo dobrze np. usuwa się plamy, które powstają na ubraniu pod pachami. Na koniec trzeba przepłukać ubranie w czystej wodzie i to wszystko. - ocet likwiduje brzydkie zapachy, zmiękcza tkaniny i utrwala kolory ubrań na dłużej
W zasadzie jest to świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o pranie ubrań, bo rzeczywiście nieprzyjemne zapachy znikają, tkaniny stają się miękkie (np. ręczniki), a kolory ubrań nie spłukują się tak mocno – w tych wszystkich przypadkach, wystarczy dodać 1 szklankę octu do prania wstępnego (bez względu na to, czy używasz chemicznego proszku do prania, czy też innego, naturalnego „środka” do prania – np. orzechów piorących).
Ocet ma mnóstwo zastosowań, a jego największymi zaletami jest to, że jest on tani w porównaniu z większością środków na rynku i przede wszystkim jest zdrowszy dla nas i środowiska. Chociaż warto też zwrócić uwagę na to, że „ocet octowi też jest nie równy” – producenci (zwłaszcza ci produkujący ocet na masową skalę) podobno też „kombinują” (tak jak w przypadku większości produktów) i ocet wcale nie musi być tak korzystny/zdrowy dla nas, jak się nam może wydawać… więc może warto byłoby się nauczyć robić samodzielnie ten płyn, do własnego użytku.
W artykule pt. „Jak Zrobić Ekologiczne Środki Czystości i Usunąć Szkodliwą CHEMIĘ Ze Swojego Życia?” znajdziecie Państwo wspomniane powyżej przepisy na środki czystości (i nie tylko), które samodzielnie można zrobić w bardzo łatwy sposób…
https://szeptnatury.pl/jak-zrobic-ekologiczne-srodki-czystosci-i-usunac-szkodliwa-chemie-ze-swojego-zycia/