srodki-czystosci

Jak Zrobić Ekologiczne Środki Czystości i Usunąć Szkodliwą CHEMIĘ Ze Swojego Życia?

Zanim przejdziemy do konkretów, jak przygotować kilka bardzo przydatnych środków czystości do sprzątania w domu, trzeba tutaj koniecznie wspomnieć o wynikach badań przeprowadzonych przez naukowców z Norwegii.

Częste używanie chemicznych środków czystości, jest tak szkodliwe jak palenie 20 papierosów dziennie przez 10 – 20 lat…

Norwescy naukowcy z uniwersytetu w Bergen, przeprowadzili badanie na 6000 osób, które używały chemicznych środków czystości z rozpylaczami, obserwując ich stan zdrowia… Co prawda w raporcie opublikowanym w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, nie podano konkretnych środków chemicznych (nazw produktów), ale dowiedziono, że kobiety, które mają z nimi częsty kontakt (często ich używają), doznają znacznego uszczerbku na zdrowiu.

Na podstawie spirometrii wykonanej na badanych osobach oraz dzięki porównaniu odpowiedzi tych osób w kwestionariuszach (w kwestii częstości używania środków chemicznych do sprzątania) dostrzegli, że pojemność płuc u kobiet, które pracowały zawodowo jako sprzątaczki oraz u kobiet, które regularnie sprzątały swoje domy/mieszkania używając środków chemicznych – jest znacznie mniejsza, niż u ludzi, którzy tego nie robią. W tej grupie osób często używających środki chemiczne, zaobserwowano również nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc oraz objawy astmy.

Naukowcy z Norwegii podkreślają, że długotrwałe stosowanie chemicznych środków czystości jest dużym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia dróg oddechowych.

Po co TRUĆ SIĘ i PRZEPŁACAĆ, skoro samodzielnie możemy zrobić ekologiczne środki czystości (O WIELE TANIEJ)?

Dzisiaj mamy dla Was 3 przydatne w domu środki czystości, które samodzielnie możecie przygotować, a które u nas w rodzinie są na bieżąco stosowane (zwłaszcza 2 pierwsze):

ekologiczne-srodki-czystosci

 1. PŁYN DO SZYB/OKIEN – składniki:

  1 szklanka wody
  1.5 łyżki octu 10%
  1/4 łyżeczki płynu do naczyń
  Wszystkie składniki należy wymieszać i wlać do butelki z rozpylaczem (możesz sobie takie butelki kupić np. na ALLEGRO lub wykorzystać stare butelki po środkach chemicznych).
  Co prawda ten płyn nie jest w 100% ekologiczny, bo dodajemy płyn do mycia naczyń chemiczny (chyba, że masz ekologiczny, to użyj takiego), aczkolwiek jest to bardzo mała ilość tego płynu, a większość to woda i ocet. My do przygotowania tego płynu dodajemy płyn do mycia naczyń Ludwik, którego używamy w domu od lat i uważamy go za „najlepszy” (przede wszystkim delikatny dla skóry)…

  Zwróćcie Państwo uwagę na to, że taki płyn jest zarówno o wiele zdrowszy dla nas (nie wdychamy tylu chemikaliów, co z standardowych płynów do okien), a dodatkowo jest to ogromna oszczędność, przygotowanie takiego płynu, to są „grosze”, gdzie w sklepach niezdrowe dla nas płyny chemiczne – kosztują w okolicy 10 zł za butelkę 0.5 l
  Tutaj mamy największy koszt pierwszym razem (jeśli trzeba kupić sobie butelki z rozpylaczem), a później koszty są bardzo niewielkie.

 2. PŁYN DO MYCIA PODŁÓG (wykładziny PCV/PVC, płytki/terakota, panele z tworzyw sztucznych i wiele innych powierzchni)

  2 litry ciepłej wody
  1.5 szklanki octu 10%
  20 kropli olejku eterycznego (zapach według własnego uznania – wybierz taki, jaki lubisz…)

  Ten płyn przygotowuje się oczywiście chwilę przed zmywaniem podłóg – ciepła woda będzie tutaj bardzo pomocna w kwestii rozpuszczania i zmywania brudu z powierzchni. Kolejny bardzo tani i zdrowy dla nas środek czyszczący.

 3. ŚRODEK NA PLEŚŃ/GRZYB

  1/2 szklanki wody 
  4 łyżki octu 10 %
  Składniki trzeba zmieszać i przygotowany płyn wlać do butelki z rozpylaczem. Jeśli masz w domu pleśń/grzyby na ścianach, ten środek powinien pomóc – wystarczy go codziennie rozpylać na „zainfekowanej” powierzchni (może nie zniszczy w 100% grzyba/pleśni, ale na pewno przynajmniej trochę pomoże).

Ekologiczne środki czystości  – uwagi końcowe

Warto sobie to wydrukować lub zapisać na kartce i zastąpić chemiczne środki czystości tymi wspomnianymi powyżej – dla własnego zdrowia i dla „zdrowia” własnego portfela… a przede wszystkim dzięki temu zaprzestajemy lub przynajmniej ograniczamy zatruwanie środowiska. Oczywiście ekologiczne środki czystości, możesz również kupić gotowe w sklepach, jeśli nie masz czasu i chęci na samodzielne przygotowywanie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry